MALÝM velkým lidem


..předdvěmaletní…a je to tu pohromadní

Proč má člověk mlčet?
No aby slyšel melodie lidí kolem sebe.
Co říkají melodie?
No, to ne, to je spíš, to z člověka stoupá jako, jako aróma…

Vezmeme to pěkně od začátku, abychom se vůbec orientovali v tom prostoru a čase…. nebo trochu zamotali? No, uvidíme, jak to nakonec dopadne…
Podle učebnic dějepisu se vývoj současného člověka započal někdy před třemi miliony let. Což si sice nikdo z nás nepamatuje, ale je každopádně dobré to vědět. Třeba proto, abychom si uvědomili, jak dlouho nám trvalo dostat se až sem. Bráno z druhé strany, a slovy fiktivní, ale zato typicky lidské, postavy z mého oblíbeného britského sitcomu, za tři miliony let budeme my dnes a tady pro ty tam v budoucnosti něco jako sliz, který na počátku vyplavilo moře. Tohle nám zase může pomoct udržet se pěkně při zemi a oprostit se od myšlenek o velikosti a jedinečnosti. Jsme totiž teď a tady docela náhodou, respektive, nemůžeme počítat s faktem, že tomu tak bude napořád…
A už zase máme podzim. Listí zabarvené do slunečních odstínů se líně povaluje pod stromy; děti i maturanti sbírají kaštany po hrstech – už pro ten příliv radosti z jejich náhlého objevení. Ráno fouká, večer fouká… vlaštovky odlítají na opačnou stranu, než kam teče Golfský proud, a někteří z nás začínají bilancovat. Třeba jeden můj spolužák. Včera navečer se zcela svobodně rozhodl, že projeví vůči nám dvaatřiceti zbývajícím pocit sounáležitosti a vypracoval jmenný seznam, do něhož ke každému vepsal pár vlastností, věcí či prostých faktů, které s námi má společné a pro něž si nás velmi cení, jak sám úvodem tohoto osobního projektu podotkl. Pojal jej velmi svérázně, pobavili byste se. Možná, že by každý z nás měl vytvořit takový seznam, abychom tu pravou sounáležitost nakonec pocítili ale úplně všichni. A když už tady rozebírám svoje spolužáky, tak následující věta je taky pro ně (ale nejen) – Na vás lidech si vážím humoru, pomáhá přežít…
… a s přežitím souvisí i síla, která je, jak víme i z knih a filmů, jeho nejdůležitějším předpokladem.
Je těžké sílu sebrat, a dost snadné podlehnout slabosti a podobným zlořádům. Fakt jasný i bez toho, aby se objevil napsaný na papíře. On totiž život vůbec není nic jednoduchého. Ale kdyby si bůh nemyslel, že to zvládneme, s největší pravděpodobností by nás něčím takovým nezatěžoval, no ne? Tak ať vás síla provází a žádná překážka ať není příliš vysoká. Vždyť i Patti Smithová zpívá, že People have the power!
A pro ty z vás, kteří nedáte na sílu a svým pragmatismem a chladnou logikou jste vždycky došli, kam jste chtěli, mám tu pro vás jednoduchou poučku do života z výrokové logiky: Žádný krokodýl není pták! Tak.
Letos, při své historicky premiérové brigádě, jsem se taky naučila spoustu nového a, aspoň na malou chvíli, potkala lidi (skoro jako Ota Pavel ryby). Z větší části cizince, ale i Čechů se mezi nimi pár našlo. Dokonce jsem se potkala se svým sourozencem, což v tohle uvozovkovém případě znamená s člověkem na den, rok a měsíc ale úplně stejně starým jako já. Nic velkého, říkáte si, ale kolikrát v životě se vám tohle stalo? Prazvláštní pocit& Také jsem často konverzovala v cizím jazyce. Jeden Angličan se mě tenkrát dokonce zeptal, jak tady u nás říkáme thank you, a to jenom proto, aby mi mohl poděkovat v češtině, načež mi vysvětlil, že slovo děkuji je z těch nejdůležitějších vůbec… věděli jste to??
A co že vlastně, kromě šatů, dělá člověka člověkem? Měli jsme humor, zmínili sílu, zapojili krokodýla i lidskost. Ještě bych se ale znovu vrátila k oné sounáležitosti… Přizveme si na pomoc moudrého muže, jehož myšlenka sestávala z toho, že pekař je tady od toho, aby nakrmil hladové a muzikant od toho, aby nakrmil lidi hudbou. Ne, že je jeden lepší než druhý. Rovnost. Z toho nám vzniká nové poučení, že totiž na lidech je nejlepší, že se dají brát jako lidé; a musíme si na nich vážit melodií, ty dělají svět barevnějším.
Tohle psaní je věnováno všem malým velkým lidem, kteří rozdávají sílu, berou chladnou logiku s nadhledem, těm, kteří jsou tu, tam a všude, kde jsme my; lidem, kteří skrze svoje melodie dělají svět barevnějším. Děkuju.

Reklamy

~ od banánové pyré on Září 5, 2008.

Popsat slupku moudrem

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: