Po večerech hraju skrablé a všude vidím hady!


..možná by se spíš hodilo na okraj týdne, měsíce, roku, žovota…tramtadadá!

 

Celou část tohoto psaní (a čtení, nu a třeba i počítání, když na to přijde) bych chtěla věnovat zde momentálně nepřítomné, neb usilovně morfující přítelkyni, drahé Malé Tlapě..

jedna..

Věci, které byly a budou jsou papíry, my a: usilovné studium morfologie, to aby z nás všech byli dokonalí strážci vesmíru..nu a nyní se o post toho největšího ze strážců snaží Malá Tlapa – a uspěje, protože…Malá Tlapa je velký bojovník a my, pyré, věříme jejím schopnostem..

..dvě..

Usilovné studium morfologie není někdy ani tak moc o usilovném studiu, jako spíše o usilovném lákání štěstí na špek…a někdy se štěstí unaví a posedí na hlavě nepomazané jen tak…hra na tohle štěstí, které není zelené, ale spíš (tedy alespoň já myslím) měňavě nijaké, není nijak zvlášť zábavná…a kdybychom chtěli namontovat hru na štěstí do studentského světa, říkali bychom jí tedy…nojó zkouškové údobí mlh…

..Malá..

Malá Tlapa nyní zakouší těžce, promorfovala už se snad skrze všechny vývojové fáze strážců vesmíru, je tedy silná, statečná jako Hrdý Budžes, nikdy neustupuje a nikdy se nevzdá…(hraje hudba, jen nevím, je-li vhodnější krása české nebo velkolepost a monumentálnost hymny americké, když už jsme i ti anglisti..)…Malá Tlapa – Velký hrdina, touží po spánku, leč bojuje s pádovým synkretismem, má hlad, ale asketicky odmítá jíst, protože učení je pro ni nyní hlavním cílem, a očičkama upíjí pomyslné soudky kávy, neb je již velmi unavená… čte a zapisuje. Kreslí si chytré obrázky, v nichž se barevná písmenka nedrží za ručičky, alébrž jsou zařazena za sebou, připravena na každou špatnost, tedy na každou komplementární distribuci…

…Tlapa..

Malá Tlapa a morf. Malá Tlapa a morfém. Malá tlapa a alomorfie. Malá tlapa a HLAS, který dí:  neb každá kořenová homonymie  je lehce poznatelnou!!! nechť se Ti vždy podaří správně určit a zapsat lexikální, fonologickou a gramatickou distribuci…nechť zelené políčko rozzáří se a zůstane takto svítiti na věky věkův (nebo aspoň do začátku předmětu Morfologie II)…

..j..de..

Stále ji vidím, Malou Tlapu s velkou knihou, která si říká přiruční, ale kterou by se dalo zabít možná stejně efektně jako ručním granátem…pří-ruční mluvnice češtiny….je to těžké zlatíčko nás bohemistů….ale co to? achjé..vidíte? Malá Tlapa se směje…smích je dobrý, děti, smíchem porazíme smutek, který tady nechceme (i když na to se on jaksi neptá, vím..)…Proč se Malá Tlapa směje, ptáte se? Zbláznila se! Šílí! Vše je možné. Nebo že by ji morfování činilo radost a zábavným se stalo? Třeba. Blázněničko. Snad se také směje při přeříkávání konsonantických a vokalických změn a opakuje malý nepoetický hadí konstrukt: HAD! HAD! HAD! VŠUDE VIDÍM HADYyy – TAM I TADyyY! (no jen si také zkuste znělost a neznělost hlásky dé a té, děti..)

..tři..(je pohádkové číslo)

Ano, Malá Tlapa si opravdu vzpomněla na hady a smála se tedy možná lehce bláznivě i své morfologické hádance o nepřímých pádech. Když v tom (!) ji něco zašimralo na palci levé nohy – zima, děti! Proto si šla Malá Tlapa obout ponožky. A zrovna, když zavírala šuplík s prádlem, zalil se její skromný byteček růžovým světlem a do pokoje se za zvuku rokenrolové hudby vřítil hovercráft s princeznou Zlatouvláskou. Malá Tlapa nechápala, přestože Zlatovlásku okamžitě poznala (podle pleši a taky po čuchu). V tom šoku si znovu začala tiše opakovat: vidím hady, tam i tadyyy..

"Ale houbeles hadý!" vybafla Zlatovláska a poškrábala se v pětiletém strništi.

"Co chceš? Smrdíš! A já jsem se myla.." 

"Helé, klíd..chci Ti pomoct, jsem Tvoje víla, né? Helé!" a v té chvíli, děti, foukla Zlatovláska Malé Tlapě do obličeje růžový prášek, který si v nestřeženém okamžiku vytřepala z chlupatého ucha. Malá Tlapa se zakuckala, smrdělo to odporně, no jako sama Zlatovláska…a pak se Malá Tlapa pomalu sesula k zemi se slovy: "Jsi hnusný chlap a nemám tě rád.." a usnula..a když spala, srovnaly se jí všechny morfy, sufixy, prefixy a cirkumfixy do přehledných skupinek, porozuměla všem synkretismům, variacím, realizacím i distribucím, hlásky se v hlasování dohodly, že už na ni budou hodné, a tak tedy byly a nedělaly problémy, nu a Malá Tlapa najednou věděla, věděla všechno.. (aniž by o tom pořádně věděla, neb spala, že áno…)

..čtyři…

Zlatovláska naskočila do hoverkráftu a zanechala za sebou velmi silnou pachovou stopu, kterou maminka Malé Tlapy nemohla vyvětrat ještě nekolik následujících dnů..

..spát!..pět…

Když se ráno Malá Tlapa probudila z plného spánku, už se nebála, protože věděla, že ví. A usmívala se, možná stále nad hady, ale spíš nad světem a nad jednoduchostí morfování….

..šest..

Nu a když pak seděla s tužkou nad testovým papírem, nepropadala panice, neb věděla, co psát a s jemným úsměvem dobrodruhů vzpomínala na všechna svá morfovací cvičení…

..sedm…

Dobrou noc, děti a Malá Tlapo

tududum

(..sedm a  – půl..

Buď statečná a vytrvej, máme Tě rádi a věříme v Tě..)

 

 

Reklamy

~ od banánové pyré on Únor 5, 2009.

8 komentářů to “Po večerech hraju skrablé a všude vidím hady!”

  1. to je krásně, děkuji. vytrvám. nevzdám se. zvládnu to. mám Tě ráda

  2. Mno …já bych se na Pavlině místě rozepsal o Polymorfech… ale docela pochybuju, že by povolané osoby docenily kvality takové práce…

  3. já radši o Polymorfech psát nebudu

  4. Prosím,napiš mi beránka. A kolem něj udělej příběh, ať neuteče.

  5. BééTak beránek nám trohu vyrostl a už se nevešel do krabice, ale to nevadí, protože je stejně pořád hodný 🙂 A než dostane novou krabici, tak tu vězí mezi textem. Chudák. _,._ __.\‘ _)

  6. aaaa proč se to neposlalo celé? 😦 byl tam obrázek beránka a zbytek příběhu 😦

  7. Ráda bych někdy toho beránka, rybko moje..musel být moc krásný

  8. A furt to miluju 🙂 a Tebe taky.

Popsat slupku moudrem

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: