Když má svátek Ondřej…


…taky máte svého Ondřeje?

Když má svátek Ondřej, dny už bývají kratší než obvykle. Vstává se brzičko, ještě za tmy, a stmívá se pak ještě za dne, jsou to podivná období ty časy, kdy má svátek Ondřej. Když má svátek Ondřej, zrovna toho letošního listopadu, dívky jsou ospalé a v ranních temnotách se vydávají na dalekou cestu do svého velkoměsta. Když má svátek Ondřej, tak se buď na sníh čeká, už ho máme, nebo mu spíláme za to, kolik jej leží všude kolem. A my už ho letos teda máme a leží ho všude kolem tolik, že vlaky to  nezvládají, asi nejen proto, že má svátek Ondřej, ale taky dost možná jen proto, že jsou to vlaky – to je totiž, přátelé milí, úplně jiný svět, a tak si o něm vždycky radši řeknu: to bys nepochopilo, pyré… a myslím na něco jiného a veselejšího. Třeba na to, že má svátek Ondřej…

Když má svátek Ondřej, vlaky drncají víc než obvykle a páni a paní průvodčí jsou radost sama. Nebe je jako vymetené, celé bílé a nikdo se ani neodvažuje hádat, co si pro nás je schopné připravit v příštích chvílích. Můžeme se jen s prstem v puse nad tím hlubokým přemýšlením sami se sebou dohadovat o tom, jak si čechrá vzduch a trénuje ho ve hře „mrzne až praští“, nebo jak prohání vítr tam někde nad ne-mraky a nutí ho fučet fakt pořádně silně, jak se na posledně listopadové dny sluší.

Když má svátek Ondřej, mají dívky sedící v oněch vlacích na trasách zapadaným sněhem a provázených legračními výlukami všelijaké myšlénky. Když dívky zavřou oči, rozeběhnou se jim před nimi těla a úsměvy, posunky a láska… po duši je pohladí horká vlna nějakého toho hlubokého citu. Mrznou ve vlaku, dívky zachumlané ve dvou svetrech, pijící čaj, myslící tak usilovně, až jim srdce buší jako dvě.

Když má svátek Ondřej, vstává se tedy brzo a jsou pak z toho kruhy pod očima, to aby se všechno stihlo. Zároveň ale má člověk dobrou náladu a musí se přece usmívat, když v kalendáři píšou o tom jméně, co pro něj znamená půl princezny a království k tomu. Píšou se esemesky a do vzduchu se hážou slova. Je pak na těch, co se jmenují Ondřej, aby je všechna pochytali a uložili si je tam, kam se k nim budou rádi vracet.

Když má svátek Ondřej, je venku moc nevlídno. Mrzne. Praští. Mrzne. A fučí. Svetr, kabát, svetr, šál, čepica ani rukavice a botky s kožíškem tě od zimy neochrání. Když má svátek Ondřej, může se stát i to, že se už jednomu vidina a cítina tepla jeví jako něco zcela nedosažitelného, zvláště v případě, kdy se plahočí z Kraví hory a má pocit, že každou minutou padne k zemi jako kostka namoklého ledu, neboť už necítí ani prsty u nohou.

Když má svátek Ondřej, počasí si prostě dělá, co chce, no a má dojem, že s těma lidma hezky zatočí. Ale lidi jsou silná ořezávátka – stainless steel – a jen tak se nedají. Lidi hřejou uvnitř…

Když má svátek Ondřej, všichni na něj myslí, protože pro ně znamená. Může se sice stát, že mu to nedají úplně explicitně najevo, to pak přijde zima i tam, kde obvykle hoří oheň a prohřívá tak duši tak důkladně, že jí není nikdy ouzko. Když má svátek Ondřej, mohou tedy přijít i chmury a smutky, hloupé myšlénky a zlé pocity…

Když má svátek Ondřej, je venku taková zima, že by psa ani sviňku nevyhnal, přesto se ale všichni hemžíme ulicemi, a to i večer, lidi budou masochisti. Kvetou vánoční trhy a na Moravském náměstí si dokonce svítí kolotoče. Pijeme grog, svařák, džus se slivovicí.. tváříme se vážně a obličeje nám polévá ruměnec… jíme chleba a koláče v zákrytu vánočního stromku. Romantičtíme… A máme plnou hlavu hřejných myšlének.

Když má svátek Ondřej, svět je nevlídný, protože nám dává jasně najevo jediné – že hezky už bylo, že začíná zima, že všechny listy už dávno opadaly. Proto je nejvyšší čas, aby zítra začal prosinec…

Když má svátek Ondřej, je proto na nás, aby mu bylo na světě tepleji…

Reklamy

~ od banánové pyré on Listopad 30, 2010.

Jedna odpověď to “Když má svátek Ondřej…”

  1. Taky máme svého Ondřeje. Když má svátek Ondra, je to předzvěst zimy a vzpomínky na předchozí svátky a pečení dortů a pití vína.

Popsat slupku moudrem

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: