Úmor


Je úmor, měsíc temnoty, mlhy, špinavého sněhu a smutných pohledů z okna. Úmor je v něčem jako ten měsíc listopad, ale vlastně mnohem horší, protože úmorová mezidobí jsou nevímproč ještě neutěšenější a šedavější, plná tajícího a zase napadajícího sněhu, znovuobjevujících se psích exkrementů na brněnských chodnících a cestičkách, a jistě nejen těch brněnských, temných brzkých rán a skoro stejně tak temných dnů, při nichž se i tu slunko bojí vystrčit svoje milé oči. A možná se nebojí, ale prostě přes tu mlhu hor, nebo inverzi velkoměsta, což v důsledku pro lidi znamená jednu a tutéž tmu, milé slunko nedohlédne.
Úmor s sebou nese nemocné lidi a každoroční chřipkové očkování následované milou epidemií. Nikdy se taky neobejde bez rozbředlých ulic, dokonale obhospodařených milou posypovou solí, známou to ničitelkou bot a znečišťovatelkou dopravních prostředků. Úmor je celý unavený a člověk neví, co by. Na Valentýna se sice může obléct do růžových cárečků a obklopit sebe a všechno kolem láskou a radostí – ale pohltí-li ho mlha, exkrementy, inverze, bolehlav a posypová sůl, nehne s jeho náladou ani ten žůžovní svátek zamilovaných (ech.).
Úmor bílý, pole sílí! Když na tom poli vidím pochodovat krkavce, řekla bych, že spíš chřadne, než sílí. Krkavci jsou krásní a silní černí letci, ale že by vyvolávali libé pocity, to tedy opravdu nevyvolávají. Víckrrát ne. Pochodují promrzlou loukou nebo polem a kolem drobných a zároveň mohutných ptačích pařátů se jim omotávají cáry líné mlhy. Víckrrrát ne.
Víckrát už nebudu dělat věci na poslední chvíli a nebudu vstávat deset minut po zvonění budíku a nebudu v šeru pokoje tupě civět do šera pokoje, s hlavou prázdnou a pohledem ještě prázdnějším. Víckrrát ne. Ale stejně jo. Úmor už je takový. A člověk s tím nic nenadělá. A nemůže si ani lehnout, založit se hluboko do peřin a přečkat v nich až do jara.

Reklamy

~ od banánové pyré on Únor 11, 2013.

5 komentářů to “Úmor”

  1. A je hrozně studený, víc než jiné měsíce, ten úmor. Člověku je zima až úplně doprostředka. Je třeba se zahřívat navzájem. Kdo se v úmoru nezahřívává, tomu něco vevnitř zamrzává. Tak. Moje přísloví.

  2. Mé milé pyré neboj, jara se dočkáme. A do té doby se musíme radovat z tepla uvnitř a z čokolády.

  3. Myslím, že člověk takové úmory potřebuje… Nikdy by jaro nebylo tak krásné, kdyby nenásledovalo po úmoru. (Jinak úžasný neologismus, a mnohem výstižnější než původní slovo.) Ale dobře, že už je za námi.

Popsat slupku moudrem

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: