O pohádkách pro dospělé


Autorský subjekt. Rád by jednu napsal. Dobrou pohádku pro dospělé, takovou, po které když dočtou poslední písmenko, budou chvilku koukat do prázdna, pak zamrkají a začnou přemýšlet nad tím, co se v těch slovech vlastně všechno stalo. V hlavě jim to bude vířit a nastane ten pravý čtenářský stimul. Autorský subjekt je však na vážkách. Čím více ví, nebo si myslí, že ví, tím méně je schopen se v  těch možnostech vyznat a zvolit tu jednou jedinou správnou. Autorský subjekt váhá nad způsobem narace a volbou vypravěče. Nakonec, není si jist ani tématem. Ani tím svým autorským subjektem.

Autorský subjekt chce zabřednout do všednodennosti, ale ne do obyčejnosti, potřebuje přece vytvořit pohádku. Přemýšlí, co to vlastně je ta pohádka pro dospělé. A je vůbec něco takového? Pohádka je přece pohádka, ať pro děti nebo pro dospělé. Jenže pohádka pro dospělé může být taky jen jinotaj. Hra se slovy a hra na pohádku. Pohádka pro dospělé může být taky pěkná čuňačinka. Nebo sterilní a distingovaný příběh. Může to být i automatický text s fantaskními prvky. Taky báseň…

Autorský subjekt tápe, samozřejmě,  možností má před sebou hned několik. Několik různých struktur k využití, které bychom při troše dobré vůle, a snad i bez ní, mohli prezentovat jako pohádky pro dospělé. Autorský subjekt může vzít a přepracovat originální pohádkovou látku, dokončit ji, změnit vypravěče a úhly pohledu, připsat do ní myšlenky a motivace postav, jejich vlastní emoce a názory na to, co se odehrává v  tom jejich pohádkovém světě. Může je z jejich možná poklidného světa vytrhnout a uvrhnout je do šílenství a neúnosnosti toho svého. Může z Karkulky udělat vlkodlaka nebo upíra a přetvořit ji v krvežíznivou hororovou postavu pronásledovanou lovci odměn. Dát Popelce čtvrtý oříšek, ve kterém by si přála najít opravdový život, aby se pak probrala promrzlá na parkovišti před supermarketem a sebrala všechny zbývající síly k tomu, aby ten opravdový život vůbec přežila. Chtěla ho přece – a tak má, co chtěla. Může stvořit love story, ve které se dívka platonicky zamilovaná do rokového zpěváka s tímto nakonec doopravdy osobně seznámí, začne scházet a nakonec se spolu vezmou a budou žít šťastně až do smrti (jak naivní). Taky může stejný příběh podat poněkud realističtěji a surověji, barvitě popsat posedlost dívky zpěvákem a její téměř šílené projevy náklonnosti k tomuto idolu, dlouhá léta zasvěcená jeho sledování, až do doby, kdy se mu konečně vetře do přízně a získá, co chtěla, aby pak po vytouženém sňatku zjistila, že život s někým, koho vlastně nezná a s kým vlastně ani nemůže být, není to, co si představovala, neboť se ukáže, že je pro něj jen jednou z mnoha. Celé temné drama plné psychického a možná až psychotického vypětí by pak mohl zakončit velkolepou sebevraždou. Pohádka pro dospělé. Dospělí zvládnou všechno. Taky může zvolit příběh ze života. Syrově popsané drama dvou lidí, kteří už si nemají co říct, i když před dvaceti lety by za sebe byli schopni obětovat život, protože láska. Pohádkový příběh o odpadnutí růžových brýlí a velkých lidských změnách, bolesti a životě. Pohádkový příběh melancholický až k osrdečníku a smutný stejnětak, který by ale mohl možná nějak nakonec dopadnout dobře. Protože prý – pokud něco neskončí dobře, ještě to není konec… Taky by ale mohl autorský subjekt napsat něco jako:  „V našem městě vybuchl dům. A vybuchli taky všichni ti lidi, co v něm bydleli….“ a možná bychom to mohli nazvat pohádkou pro dospělé, protože pro děti by tohle čtení rozhodně nebylo, ale pohádka to není. A taky by neměla, a nemá, dobrý konec.

S pohádkami pro dospělé se to má prostě tak, že jsou někdy moc komplikované k vymyšlení a moc těžké k žití – jako ti dospělí.

Reklamy

~ od banánové pyré on Únor 18, 2013.

Popsat slupku moudrem

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: