Pia Juulová a Vražda na Hallandovi


Stala se – a jakkoli by se mohlo zdát, že je důležité ji vyřešit, není hlavní nosnou linkou útlé knihy dánské autorky. Severská země, z nichž na náš knižní trh poslední dobou proudí desítky titulů, dává, podobně jako název knihy, tušit detektivní příběh. Ale jestli se ho skutečně dočkáme, to už si musíme rozhodnout sami. 

 

 

Nejde ani tak o děj, jako spíše o přiblížení lidského nitra, odhalení zmatku a pocitů, které se skrývají v každém z nás, prázdnoty, kterou neumíme pojmout ani pojmenovat, toho, že někdy víme, co bychom cítit měli, ale zaboha se nemůžeme donutit k tomu, abychom tedy toho, co se sluší a patří, dostáli, abychom se chovali přesně tak, jak od sebe my sami i svět kolem nás očekáváme, že budeme.

Po prvopočáteční idylce u televize se před námi rozevírá detektivní zápletka o několika rovinách. Každý kousek skládanky je sice zprvu banálním, ale fokalizace skrze postavu a myšlenkové pochody stárnoucí spisovatelky Bess, Hallandovu dlouholetou družku a spřízněnou duši, dodává epizodám na naléhavosti a tajemnu. Ve středu všeho stojí nevyjasněné úmrtí. Vražda, jejíž obětí se stane Halland Roeh. Milostný vztah a pevné pouto dvou lidí –  Bess a Hallanda. Nevysvětlená vazba zabitého a mladé těhotné ženy, jež se zjeví den po jeho smrti a odhaluje oblast Hallandova života, o níž nikdo nevěděl, že vůbec existuje. Podivné zmizení souseda a ještě podivnější chování jeho známého. Kroky a opatření, jež Halland podnikl několik týdnů před smrtí, skoro jako by snad sám dopředu věděl, že zemře. Vztah matky a její dospělé dcery, dávno rozbitý na drobné střepy.

Jako čtenáři sledujeme tohle všechno očima Bess, která najednou zůstala sama, bez muže, jenž pro ni znamenal všechno, aniž by jej, jak se nám postupně odhaluje, snad doopravdy znala. Přesto, jak se jejich vztah zdál skutečný, intenzivní a naplněný, dochází Bess, že jak Halland tak ona měli mnoho zákoutí duše, kam toho druhého z různých důvodů prostě nepouštěli. Jsou nám předkládány pochyby, zmatek a lidské tápání a zpochybňování dřívějších jistot.

Příběh je vyprávěn v ich-formě a fokalizován skrze stárnoucí spisovatelku, jíž se během jedné zprvu zcela obyčejné noci zhroutí svět. Sledujeme syrový příběh lidského zmatku a vyrovnávání se s ním. Bess přijde totiž o všechno – aniž by ale byla schopná to sama chápat, znatelně pociťovat, prožívat. Halland zemřel. Byl zabit. Zastřelen. Svědkové vraždy i veškeré důkazy jsou zahaleny mlhou, šedí a tajemnem. Nebude trvat dlouho a všechno odvane vítr, který nakonec zmizí někde nad nedalekým fjordem. Hallandova poslední slova zní knihou opakovaně, ale nikdo nerozumí tomu, co vlastně znamenala, nebo proč je vyřkl. Nejméně pak Bess, která se zamýšlí nad tím, zda člověka, s nímž strávila více než deset let znala tak dobře, jak se celou dobu domnívala.

Kniha je útlá, kapitoly krátké. Ich-forma plná vnitřních monologů a pocitů dodává textu na životnosti, autenticitě a spádu. Otevírá se před námi prázdnota a cesta po stavech a myšlenkách Hallandovy partnerky. Citáty jimiž jsou jednotlivé kapitoly uváděny nás nutí přemýšlet nad textem v širších souvislostech, hledat paralely, často také odvádějí pozornost daleko od tématu, i když se tváří, že ne.

Hallandova smrt proběhla za zavřenými dveřmi, ve světě tam venku za hradbou slov a myšlenek jeho družky, jež v době oné tragické události zavřená ve své pracovně dopisovala jednu ze svých knih. Skoro se zdá, jako by tento akt byl metaforou našich současných vztahů a  toho, jak moc jsme schopni se jeden druhému otevřít, jak moc chceme sdílet nebo jak moc před sebou zavíráme dveře, srdce či oči.

 

Vázaná, 160 stran, nakladatelství Kniha Zlín, duben 2014.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Kniha Zlín.

Reklamy

~ od banánové pyré on Červen 17, 2014.

Popsat slupku moudrem

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: