Don Thompson – Jak prodat vycpaného žraloka (za 12 milionů dolarů)


Zajímáte-li se o moderní umění, rádi navštěvujete galerie, vaše knihovny zdobí knihy moudře hovořící a vychvalující umělecké předměty, obrazy a jejich tvůrce – umělecké osobnosti dvacátého a jednadvacátého století, může pro vás být tento zevrubný exkurz do hlubin a vztahů, převážně těch ekonimických, v uměleckých kruzích zajímavou čtenářskou i kulturní osvětou.

Don Thompson je uznávaným odborníkem na ekonomiku a vztahy na trzích s uměním, ve své knize Jak prodat vycpaného žraloka (za 12 milionů dolarů) předkládá tak trochu jiný pohled na moderní umění, o němž tak rádi čteme v knihách a časopisech, nebo které můžeme vidět v těch nejslavnějších světových galeriích. Možná bychom mohli říct, že nám dává na odiv onu odvrácenou stranu umění – svět velkých finančních obnosů, dražeb, reklam, značek. Většinou sami vnímáme jen dílo a  umělce – člověka s vizí (ať už je vizí vyšší poselství nebo vyšší finanční obnos). Nad uměleckým dílem pak můžeme dlouho stát, obdivovat jej a snažit se nasát a pochopit, vstřebat něco z jeho poselství; druhou možností je, že si řekneme, že člověk, který „tohle umění“ vytvořil, je padlý na hlavu a že kožená bunda zmuchlaná v koutě nebo vycpaná mršina žraloka snad nemá s uměním nic společného. Můžeme mít pravdu. Ale ti, kteří se uměním zabývají v těch vysokých uměleckých kruzích budou tvrdit opak a za mršinu žraloka budou sami ochotni zaplatit nemalé jmění…

Umění jsou dnes totiž hlavně peníze. Branding. Dobrý marketing. Nemusí jít ani tak o talent jako spíše o využití příležitosti. A každý umělec, který uspěje v konkurenčním boji a proklestí si cestu do velkých galerií a mezi sbírky těch nejbohatších hromaditelů uměleckých děl, je značkou, která se vlastně prodává sama, za niž chtějí ti, co na to mají, zaplatit tolik, kolik jim za to jen bude stát, a kterou jim ti, co na to nemají mohou jen tiše závidět. Plátna pomalovaná močí, pokálená, nebo prostě natřená jednou či druhou barvou. Semenem postříkané koláže. Pyramida z krabiček od léků nebo stavba z cucavých bonbonů symbolizující pomalé umírání. Umění je to, co uměním nazveme, co bude jako umění oštítkováno a za co se jako za umění pořádně zaplatíme.

V úvodních kapitolách se zběžně seznamuje s tím, jak vlastně v současné době funguje trh s uměním, jakým způsobem probíhají dražby v aukčních síních a které z nich jsou ty nejváženější na světě. Jsou nám představeni významní galeristé a obchodníci s uměním, stejně tak mnoho ze současných velkých jmen moderního umění – a to včetně Damiana Hirsche, autora  kontroverzních instalací vycpaných či ve formadelhydu naložených zvířat (včetně onoho žraloka, který se objevil v titulu knihy), umělce experimentátora a muže, jenž jasně chce šokovat a jemuž se podařilo vytvořit ze svého jména značku tak vlivnou jako jen málokomu na světě dnes i v minulosti.

Procházíme světem galerií, světem aukčních síní, jsme seznamování s některými významnými galeristy, obchodníky, majiteli významných sbírek a s jejich příběhy, s tím, co stojí za jejich zájmem o umění, kolik za něj jsou ochotni zaplatit a jaký osobní zisk jim to může přinášet. Dozvídáme se mnoho  také o moderních autorech, ať se jedná o Andyho Warhola, Tracy Eminovou, Jeffa Koonse nebo již zmiňovaného Hirsta. Ať už máme k umění jakýkoli vztah, kladný či záporný, Thompsonova procházka jeho spletitými uličkami dlážděnými milionovými bankovkami a lemovaná luxusními aukčními síněmi nás přinejmenším zaujme, vtáhne a poskytne nám nový náhled do světa současného umění – vzorky z něj si pak můžeme prohlédnout v obrazové příloze knihy. Samozřejmě včetně vycpaného žraloka, jenž nese ve skutečnosti  název Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živého (1991), neboť umění dělá nápad a nápad dělá značku.

 

Brožovaná, 380 stran, nakladatelství Kniha Zlín (edice TEMA), 2010.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Kniha Zlín.

Reklamy

~ od banánové pyré on Červen 18, 2014.

Jedna odpověď to “Don Thompson – Jak prodat vycpaného žraloka (za 12 milionů dolarů)”

  1. Tak tuhle knihu bych si také ráda někdy přečetla! Tohle téma mě docela zajímá

Popsat slupku moudrem

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: